Parodontológia - Fogágybetegségek kezelése
A Paradontológia a fogágy megbetegedéseivel, kezelésével és ezek megelőzésével foglalkozó szakterület.
Ha az íny halvány rózsaszín, feszesen tapad a fogakhoz. Nem fáj, sem spontán, sem fogmosáskor nem vérzik. Az íny és a fog találkozásánál 1-3 mm mély „gallér” található akkor mondható egészségesnek. Minden eltérés beavatkozást igényel.
De ki ne hallott volna (legalább a televízióból), hogy fogmosáskor ínyvérzés jelenik meg. Legtöbben nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, hisz jellemzően nem jár fájdalommal ez a folyamat. Pedig az ínyvérzés a kezdődő fogágybetegség jele és a fölnőtt lakosság 80-90 százalékát érinti valamilyen szinten.
ISMERJÜK MEG KICSIT JOBBAN AZT A BETEGSÉG CSOPORTOT, AMI A FELNŐTTEK 80-90%ÁT ÉRINTI AZ ENYHÉTŐL EGÉSZEN A SÚLYOSIG.
Ínygyulladás (gingivitis):
A lepedékből az ínybe jutó baktériumok és az általuk termelt méreganyagok ellen a gyulladásos reakcióval védekezik. Ez a vérerek kitágulásával és a védekező sejtek elszaporodásával jár. Az gyulladt íny vörös, duzzadt, esetleg fájdalmas, fogmosásra vérzik.
Fogágybetegségek (parodontitis):
Ha az ínygyulladás hosszú ideig fennmarad, akkor krónikus ínygyulladásról beszélünk. A folyamatos harc a baktériumok és a szervezet védekező rendszere között oda vezet, hogy a normálisan is jelenlevő barázda a fog és az íny között egyre mélyebb lesz. Ez az ínytasak. A folyamatosan fennálló gyulladás következtében a fogat tartó csontszerkezet is lassan leépül. Ezt a betegséget már kezdeti fogágybetegségnek nevezzük. A folyamat előrehaladtával egyre nagyobb a csontpusztulás, az ínytasak egyre mélyül. Az íny visszahúzódásával a fogak gyökerei ínyborítás nélkül maradhatnak. Jellemző tünetek lehetnek az ínyvérzés, a tasakképződés, a fognyaki érzékenység és a kellemetlen lehelet.
Mit várhat Önre Fogászati rendelőnkben:
Kellemes nyugodt környezetben, a lehető legnagyobb biztonságban Kollégáink segítségére lesznek! Nem kell tartania megvetéstől, sem nagy fájdalomtól.
A diagnózis felállítása után, egy kezelési tervet készítünk el ami személyre szabott. és Önnek a legmegfelelőbb.
A fogorvos a plakk és fogkő gépi és kézi eltávolítása után, a fogak mellett kialakult tasakok kitisztítását, megkürettálását kezdi meg. Előrehaladottabb esetekben még inkább javasolt ezt lehetőleg egy ülésben elvégezni. Mert akkor várhatunk biztos javulást, ha ezután a kezelés után a páciens is megfelelő tisztításra képes otthon (Ehhez pedig dentál-higiénés tanácsadást és oktatást kap).
Amikor a kolléga elvégezte a kürettet, 4-6 hét szünet és gyógyulás következik. Ez alatt az ínytasakok megfelelő otthoni fog tisztítás mellett képesek megszűnni. Előrehaladottabb esetben a kezelést antibiotikummal is kiegészítik.
Ezek után újraértékeljük a folyamatot. Ellenőrizzük, hogy gyulladásmentes-e az íny, és megvitatjuk a további lépéseket.
Mit tegyen Otthonában, hogy a gyógyulás regeneráció megfelelő legyen:
Fogkőmentes állapot fenntartása az elsődleges: A rendelőnkben történő alapos fogkőeltávolítás után a Önnek meg kell tudni őrizni a fogkőmentes állapotot a lehető leghosszabb ideig. Ez elérhető fogkefe, interdentális fogkefe, fogselyem, elektromos fogkefe, szájzuhany, szájvizek, stb. helyes alkalmazásával. A szervezet védekező képességének erősítése: Vannak olyan készítmények, amelyekkel a szervezet és az íny védekezőképessége fokozható. Összetételükben a különböző vitaminok, gyógynövények, cink, Q10, stb. találhatóak.
Melyek azok a tényezők amik hajlamosítanak rá és mik a teendők ellene?
- Már kialakult, meglévő feltételek (modernkori külső tényezők): A gyors éttermi ételek és a finomított élelmiszerek és savas italok fogyasztása elősegíti a lepedék kialakulását és lerakódását a fogakon. A lepedékben nagy mennyiségű baktérium található. Ha nem sikerül tökéletesen eltávolítani, akkor a lepedék elmeszesedik. Ez a fogkő, amely a későbbiekben az íny gyulladását okozhatja.
- Életkor: főként középkorú páciensek szájából hangzik el ez a mondat: „Semmi baja a fogaimnak, ezért nem is jártam fogorvoshoz, de az mostanában egymás után kezdenek mozgathatóvá válni a fogaim, de minimum vérzik az ínyem és kellemetlen szagú a szám. Mi lehet a probléma?” Ilyenkor már csak az adott állapot megtartására törekedhetünk. Ezért fontos, hogy a tünetek első jelentkezésekor (ínyvérzés) felkeressük fogorvosunkat, aki egy egyszerű, nem fájdalmas eljárással (fogkő-eltávolítás), és folyamatos instruálással, motiválással segíteni tud a problémán.
- Fogászati ellátás hanyagolása és nem megfelelő szájhigiénia: A mindennapos alapos fogmosás fluoridos fogkrémmel, és a fogselyem használata szintén a megelőzés része. A megfelelő szájhigiénia, nem csak a fogínygyulladás elkerülését biztosítja, hanem más fogat és fogínyt érintő betegség kialakulását is megelőzi. Évente kétszer pedig ajánlott a fogkövet eltávolíttatni.
- Agresszív fogmosási technika és a merev sörték a fogkefén: Ha kemény-sörtés fogkefét használ, elkoptathatja a fogzománcot és hozzájárul az íny visszahúzódásához.
- Hormonális változások: Nemi hormonok által befolyásolt plakk okozta gingivitis. A leggyakoribb elváltozások az ösztrogén és a progeszteron szint változásaihoz kapcsolódik hölgyekben. Ezek a változások pubertáskorban a menstruációs ciklus alatt, terhesség alkalmával és menopausában zajlanak. Fontos, hogy önmagában betegséget nem okoznak, csak a plakk által kialakított elváltozásokat súlyosbítják ezért kontrollt igényelnek. Terhesség során, a korábban meglévő enyhébb fokú ínygyulladás tünetei a nyolcadik hónap végéig erősödnek, és ezek a szoptatás végéig periodikus jelleggel jelen vannak. (Ezért is nagyon fontos a várandós tanácsadás és fogászati kontrollok lelkiismeretes betartása.)
- Szájszárasságot okozó gyógyszeres kezelés
- Dohányzás
- Genetikai tényezők
- Egyéb betegségek kísérő tünete
Ha leírásunkból valamelyik is igaz Önre keresse fel rendelőnket.